Animasyonlu Android Hava Durumu Uygulaması 3


Merhaba arkadaşlar sizler Türkcell Geleceği yazanlar elçilik görev tamamlama aşaması için bizlerden istenen görevlerden biri olan

 

  • Hava durumu içeriğini istediğin yerden çekebileceğin, hava durumu uygulaması.  (Android Wear veya Android veya iOS veya Windows Phone veya Web)

 

bu görev için yapmış olduğum hava durumu uygulamamdan bahsetmek istiyorum.

Arkadaşlar yapacağımız iş hava durumu uygulaması için şehirlerin hava durumu bilgilerini bizlere sunan bir servisten JSON ile verileri çekip görsel bir şekilde kullanıcıya sunmak.Bu tarz uygulama üzerine güzel türkçe kaynaklar mevcut.

İlk olarak kullanıcı uygulamaya ilk kurduğunda ona özel bir sayfa getirdim bu sayfada default hava durumu verilerini alacağımız bir şehir girmesini istedim.Sonra o şehire ait hava durumunu ve sonraki 3. gün için havanın nasıl olacağına dair verileri kullanıcıya sundum.Uygulamamızın görselleri aşağıdaki gibidir.Hava durumuna göre arka plan resimlerini otomatik olarak değişiyor.Ayrıca Türkiyedeki illerin isimlerini otomatik tamamlamaktadır(Bunumu demek istediniz mantığı:)).Screenshot_web3 Screenshot_Web1 Screenshot_web2

Şimdi uygulama içeriği geçecek olursak.

JSONParser.java class’ımız:

arkadaşlar bu class’ımızda parametre olarak verdiğimiz linkteki veriye ulaşıp bize string bir değer döndürüyor.Daha sonra bizim yapmamız gereken bu string degeri ayrıştırıp  kullanmak.

KarsilamaEkrani.java

Arkadaşlar bu class’ımızda Hava durumunu öğrenmek için Türkiye’deki illerden biri girildiğinde otomatik ismi tanımlaması için Türkiye’deki illerin bulunduğu bir dizi oluşturdum.Sonra burada hava durumu verilerini çekeceğimiz servisin url. sini tanımladım Ve burada animasyonları oluşturup json ile async task kullanarak hava durumu verilerini çektim.Bu class’ımız launcher class’ımız ancak bu class sadece uygulama ilk yüklendiğinde çalışacak şekilde ayarladım.Burada kullanıcıya bir karşılama ekranı oluşturdum  geleceği yazanlar için yapmış olduğumdan burada “Merhaba Geleceği Yazanlar Ekibi.\nHoşgeldiniz…” şeklinde bir yazı yazdım ve şehir girmesini istedim.sonrası animasyon.

MainAcitivity.class

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Evet arkadaşlar asıl iş burada hava durumu verileri alıp parçaladığım sliding drawer ile oluşturduğum arayüzde günlere böldüğüm ve kullanıcıya yansıttığım.Arka plan resimlerini hava durumu verilerine göre değiştirdiğim class’ım bu.

 

xml ile oluşturduğumuz Animasyonlarımız.

fade_in.xml

fade_out.xml

vanish.xml

shake.xml

layout(Görsel Arayüzümüz.)

activity_main.xml

karsilama_ekrani.xml

buda manifest.xml

 

Arkadaş bu projeyi yapalı üzerinden  bayağı bir zaman geçti ve bu yazıyı paylaşırken zamanımda kısıtlı olduğu için burada çok detaylı bilgi veremedim  Umarım faydalı olmuştur…

isterseniz buradan direk eclipse projesine ulaşabilirsiniz…

GyHavaDurumuApp


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 yorum “Animasyonlu Android Hava Durumu Uygulaması