ARDUİNO İÇİN KENDİ KÜTÜPHANEMİZİ OLUŞTURMA 4


Merhaba arkadaşlar

Projelerimizde , ürettiğmiz prototip ürünlerde , gerek ucuzluğuyla gerekse yazılım kolaylığıyla vazgecilmezimiz olan arduino için bu yazımızda kendi kütüphanemezi yazacağız.

Evet arduino kullanan arkadaşlar çok iyi bilirler ki , kütüphane arduino için vaz geçilmez bir unsurdur.Sebebi ise kullanım kolaylığı sağlamasıdır.

Kütüphane yazma ile ilgili araştırma yaptığımda , Türkçe kaynak hiç bulamadım ondan dolayı bu makaleyi yazmak istedim.Çok zor bişey değil.Gözünüz , gördüğünüz farklı işaretlerden , farklı kodlardan dolayı hiç korkmasın.Neyse lafı fazla uzattık daha fazla uzatmadan  geçelim  nasıl yapacağımıza …

GIRIS

Kütüphane oluştururken farklı iki uzantılı dosya kullanacağız deneme.cpp ve deneme.h gibi. deneme.h : bu dosya header dosyamız yani yazılacak  fonksiyonların deklarasyonunu yapıyoruz.deneme.cpp dosyası ile  header dosyalarını kullanarak asıl kütüphanemizi yazıyoruz.Yani header dosyası içerisindeki fonksiyonların ne iş yapacağını bu dosya içerisinde belirliyoruz.Kısacası yazacağmız dosyaların ne iş yapacağına değindikten sonra şimdi geçelim uygulamaya. kütüphane yazmayı basit bir uygulama ile anlatacağım.Örnek uygulamımızda şunu yapacağız bir tane led yakma,led söndürme ve flip flop yapmak için metotlarımız olacak.İlk uygulama olacağından dolayı karışık bir şey yapmak istemedim.

Öncelikle led.h adında header dosyamızı oluşturalım;

.h DOSYASININ ICERIGI

header dosyası

 

  1. Ve 2. Satırdaki kodlarla header dosyamızın adını yazıyoruz ve sonuna resimdeki gibi _H ekliyoruz .
  2. satırda ise arduinonun özelliklerini kullanabilmek için header dosyasını dahil ediyoruz.
  3. satırda ise yine header dosyamıza ait class ımızı oluşturuyoruz.Ve içerisine biraz sonra yazacağımız led.cpp dosyası içerisinde bu metotları kullanacağız.

Header dosyamız bu kadar sıra geldi led.cpp dosyamızı oluşturmaya.

 

.CPP DOSYASININ YAZILMASI

cpp dosyası

 

Bu dosyamızın içerisinde header dosyası içerisinde deklare ettiğimiz metotların yapacağı işlemleri yazıyoruz.metotlar içerisindeki işlemler gayet açık şekilde belli olmaktadır.

Kütüphane yazma işlemimiz burada bitmiştir son olarak da arduino kütüphanemizi nasıl kullanacağımızı göstereceğim

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

ANA PROGRAMIN YAZILMASI

arduino yazılımı

 

Programımıza başlarken ilk olarak kütüphanemizi programımıza dahil ediyoruz.dahil etme işlemini yaptık dan sonra led gonder diyerek nesnel tabanlı dillerde olduğu türetme yapıyoruz.türetmeyi yaptık dan sonra gonder. Diyerek kütüphanede yazdığımız fonksiyonlara ulaşabiliriz.

KÜTÜPHANE DOSYALARININ ARDUINOYA IMPORT ETME

Bir tane .zip uzantılı dosyla oluşturuyoruz.Oluşturduğmuz led.h ve led.ccp dosyalarını zip dosyasının içerisine atıyoruz.

kutuphane_import

yukarıdaki adımlar takip edildikten sonra yeni bir pencere açılıyor.Pencereden oluşturduğmuz .zip dosyasını seçiyoruz ve open diyerek import etme işlemini de tamamlıyoruz.

Basit bir uygulama ile kendi kütüphanemizi yazmış olduk.sorularınız,aklınıza takılan yerler yada eklemek istediğiniz şeyler varsa yorumlarınızı bekliyorum.

İyi çalışmalar…

Dosya kaynak kodlarına burdan ulaşabilirsiniz.

 

Yazar:Furkan Uğur KECECİ


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 yorum “ARDUİNO İÇİN KENDİ KÜTÜPHANEMİZİ OLUŞTURMA