Sayısal veriden String e Dönüşüm


Mikroc de sayısal değerin text karşılığını almak yani LCD de yazı gösterebilmek için aritmetik veri tiplerini string ifadeye çevirmemiz gerekmektedir.Bunun için şu kütüphane komutlarını kullanmamız gerekiyor:

  • ByteToStr
  • ShortToStr
  • WordToStr
  • IntToStr
  • LongToStr
  • LongWordToStr
  • FloatToStr

ByteToStr

Dönüştürülecek sayı unsigned short  tipinde işaretsiz (0…255) olmalıdır.

örnek

örneğe göre t dönüştüreceğimiz sayıdır, txt ise elde edilen string dir ve uzunluğu 4 karakter tanımlanmalıdır çünkü unsigned short tipinde en büyük 255 sayısını yazabiliriz buradan 3 karakter yeri tutulur bir de string i sonlandırmak için null karakteri eklenir toplamda 4 karakter uzunluğu olmaktadır.

ShortToStr

Dönüştürülecek sayı short tipinde işaretli sayı(-128…127)  olmalıdır

örneğe göre stringe dönüştürülecek olan t negatif bir tamsayıdır ve t ye minimum  -128 yazılabilir  bu yüzden  işaret ile null karakter ile beraber txt string i 5 karakter uzunluğunda olmalıdır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

WordToStr

Dönüştürülecek sayı unsigned int  tipinde işaretsiz (0…65535) olmalıdır.

örneğe göre stringe dönüştürülecek olan t  bir işaretsiz tamsayıdır ve t ye enfazla  65535 yazılabilir  bu yüzden  null karakteri ile beraber txt string i 6 karakter uzunluğunda olmalıdır.

IntToStr

Dönüştürülecek sayı  unsigned int  tipinde işaretsiz (-32768…32767) olmalıdır.

örneğe göre stringe dönüştürülecek olan t negatif bir tamsayıdır ve t ye minimum  -32768 yazılabilir  bu yüzden  işaret ile null karakter ile beraber txt string i 7 karakter uzunluğunda olmalıdır.

Şimdilik bu kadarını bilmemiz yeterlidir. Buradaki dönüşümler 16*02 LCD ekranda sayısal değerleri göstermemiz için gerektiğinden önemli bir konudur. Dönüşümler hakkında daha detaylı bilgi edinmek için help dosyasından  Conversions Library konusuna bakabilirsiniz.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.